Wspomnienia o Biskupie Stanisławie Stefanku

 
 
Dnia 17 stycznia,  w Szpitalu w Lublinie odszedł do Domu Ojca bp Stanisław Stefanek TChr, biskup łomżyński w latach 1996-2011, wieloletni pracownik i dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW (1993-2008). Miał 84 lata.
 
Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. 
 
Od 1972 r. był nauczycielem akademickim w ATK a następnie UKSW w Warszawie, prowadził zajęcia z zakresu teologii biblijnej, małżeństwa i rodziny. Przez ponad 30 lat związany był z Instytutem Studiów nad Rodziną w Łomiankach, w latach 1993-2008 był dyrektorem tej placówki.
 
Dnia 26 października 1996 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 11 listopada 2011 zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę. 
 
Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 23 stycznia. O godz. 9.00 nastąpi wystawienie ciała w katedrze. O godz. 11.00 celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.
 
Biskupa Stanisława wspominamy jako wspaniałego wykładowcę, człowieka optymistycznego, wielkiego obrońcę tradycyjnych wartości a szczególnie jako promotora życia, rodziny i małżeństwa. Na długo zapamiętamy jego posługę pośród nas.
 
Śp. Biskupa Stanisława Stefanka polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy o modlitwę za spokój jego duszy.
 
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…
 
Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach