Profesorowie emerytowani UKSW na Wydziale Studiów nad Rodziną

W czasie spotkania bożonarodzeniowego 14 grudnia 2023 r. w Auli Jana Pawła II na kampusie UKSW przy ul. Dewajtis w Warszawie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wręczył pisma nadania statusu i uprawnień emerytowanego profesora UKSW 60 emerytowanym pracownikom uczelni. W gronie uhonorowanych znalazło się dwóch profesorów Wydziału Studiów nad Rodziną: ks. prof. dr hab. Adam Skreczko oraz ks. dr hab. Zdzisław Struzik.

W czasie uroczystości Rektor UKSW powiedział: „Wielu z nas nie pracowałoby dziś na Uczelni, gdyby nie oni. To dzięki naszym profesorom UKSW może się dziś poszczycić uprawnieniami do przyznawania stopni doktora i doktora habilitowanego we wszystkich dyscyplinach. – To nasz wspólny sukces, budowanie tego wspaniałego domu, jakim jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Chcielibyśmy podziękować naszym profesorom, wręczając im symboliczny akt powołania na emerytowanego profesora naszej Uczelni”.

Na stronie UKSW podano informację: Nominację na emerytowanego profesora UKSW mogą otrzymać nauczyciele akademiccy, którzy zawodowo związani byli z uczelnią przez co najmniej 10 lat pracując na stanowisku profesora lub profesora uczelni, a którzy przeszli na emeryturę i nie są już pracownikami Uniwersytetu. W dotyczącym nadania statusu i uprawnień zarządzeniu Rektora UKSW mowa o akademikach, „szczególnie zasłużonych dla Uniwersytetu, o wybitnej pozycji w środowisku naukowym, zwłaszcza międzynarodowym”. Status emerytowanego profesora nadaje rektor UKSW po zasięgnięciu opinii lub na wniosek właściwych władz wydziałów. Podtrzymywanie więzi z zasłużonymi pracownikami uczelni, którzy współtworzyli naszą społeczność akademickiej to wyraz nie tylko naszej pamięci i wdzięczności, ale również łączenie pokoleń oraz korzystanie z doświadczeń osób szczególnie zasłużonych dla naszej społeczności”.