
Koła naukowe bioetyki powstało na naszym Wydziale w 2014 roku. Opiekunem koła jest ks. prof. UKSW dr hab. Stanisław Biały. Członkami koła są przede wszystkim studenci studiów stacjonarnych. Koło organizuje liczne sympozja i konferencje naukowe.
Informacja i zapisy: ks. prof. UKSW dr hab. Stanisław Biały mail: s.bialy@uksw.edu.pl
W 2016 roku członkowie Koła wraz ze swoim opiekunem pojechali w ramach promocji Wydziału do Rzymu celem nawiązywania kontaktów międzynarodowych i zobaczenia działania innych Uczelni promujących rodzinę.
W programie pobytu było spotkanie się ks. prof. Livio Melina, prezesem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
W dniu 10 grudnia 2016 r. w Auli Ks. Abp. Kazimierza Majdańskiego na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. BIOETYCZNE ASPEKTY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ. Organizatorem Konferencji była Katedra Antropologii i Bioetyki WSR we współpracy z Bioetycznym Kołem Studentów.
Konferencja rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji uczestników oraz o dobre owoce obrad sympozjalnych pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego.
19.10.2017 r. BIOETYCZNE KOŁO STUDENTÓW WSR UKSW w Warszawie zorganizowało jednodniowy wyjazd studyjny do WYŻSZEJ SZKOŁY KULTURY SPOŁECZNEJ I MEDIALNEJ W TORUNIU.
W wyjeździe uczestniczyło 5 osób, cztery studentki i ks. Opiekun Koła. W programie było zwiedzanie Uczelni, spotkanie z jej studentami, wspólny udział z jej studentami i innymi uczniami we Mszy św. wotywnej do błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Mszy św. przewodniczył o. dr TADEUSZ RYDZYK CSsR, który to spotkał się z naszą grupą, udzielając nam krótkiego wywiadu i błogosławieństwa. Następnie odbyło się krótkie spotkanie z Rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej o. dr ZDZISŁAWEM KLAFKĄ CSsR. Po tym był obiad na starówce Torunia i zwiedzanie samej starówki. Niektórzy zakupili sobie pierniki jako pamiątki z wyjazdu. Po czym udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy na kampus uniwersytecki przy ul. Wóycickiego. Około godz. 21 rozeszliśmy się do domów.
Wyjazd został udokumentowany niniejszymi zdjęciami pamiątkowymi. Zapraszamy do oglądania. Zapraszamy Studentów WSR UKSW do zapisywania się do naszego Koła. W naszym najbliższym programie przewidujemy organizację sympozjum i dalsze wyjazdy studyjne.
„Bioetyczne Aspekty Opieki Okołoporodowej. Wielokulturowość”, pod tym tytułem odbyła się (11.12.2018 r. na kampusie UKSW ul. Wóycickiego, budynek 21 sala 205. ), kolejna już międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez nasz WSNR (w szczególności przez Katedrę Antropologii i Bioetyki).
Bioetyczne Koło Studentów WSNR udzieliło się i tym razem jako pomoc logistyczna. Chodziło przede wszystkim o udzielanie informacji, pomoc w dystrybucji kawy, robienie dokumentacji zdjęciowej itp. Konferencja była też dobrą okazją do spotkania nowych ciekawych ludzi zajmujących się nauką o małżeństwie i rodzinie.
Konferencja skupiła 9 prelegentów (z Polski, jak i z zagranicy) – naukowców z dziedziny nauk o rodzinie itp., oraz około 70 słuchaczy z Wydziału Studiów nad Rodziną, ale także z innych ośrodków naukowych, np. z WSD z Łomży. Wysłuchano kolejno referatów w dwu sesjach, po których za każdym razem odbyła się około pół godzinna dyskusja, uzupełniająca oraz oceniająca poszczególne wystąpienia.
Konferencja zaczęła się o godz. 9.00 wystąpieniem inauguracyjnym ks. Dziekana prof. dr. hab. Mieczysława Ozorowskiego i zakończyła o 13.10 – podsumowaniem, dokonanym też tegoż ks. Dziekana. Uczestnicy jak i prelegenci wyrażali opinie, że Konferencja taka (tj. o tej tematyce) była nad wyraz udana, potrzebna, bardzo aktualna, i że należałoby tę tematykę kontynuować, na podobnym spotkaniu w przyszłym roku. W załączeniu, dodajemy kilka ładniejszych zdjęć, jako dodatkową dokumentację i zobrazowanie tego, co niniejszym nastąpiło.
20 maja 2019 studenci z naszego Koła (BKS) brali udział w wyjeździe studyjnym do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.
Celem było przeprowadzenie warsztatów z etyki życia małżeńskiego i rodzinnego. Odbyły się cztery warsztaty, w ramach których zostały zrealizowane dwa tematy (tzn. na kursie czwartym i piątym).
Pierwszy to: „Odpowiedzialność mężczyzn w zjawisku aborcji”.
Drugi: „Kryzys małżeński z racji narodzi pierwszego dziecka”.
Po wygłoszonych referatach, (ok. 20 minut) przez członków Koła, odbyła się dyskusja pod kierownictwem opiekuna Koła – ks. prof. UKSW Stanisława Białego. Główne wnioski, jakie udało się wyciągnąć. to:
a) zwiększyć rolę prawną mężczyzn w kwestii odpowiedzialności za poczęte dziecko, szczególnie gdy matka aplikuje o aborcję,
b) temat kryzysu w relacjach małżeńskich z powodu pojawienia się dziecka powinien pojawić się jako ważny punkt refleksji na kursie przedmałżeńskim.
Poza warsztatami nasi studenci mieli okazję zainteresować się starodrukami miejscowej Biblioteki oraz zwiedzić Łomżę, tj. katedrę, starówkę miasta, zobaczyć z bliska rzekę Narew. W dokumentacji mamy kilka ciekawych zdjęć, zapraszamy do oglądania. Niniejszym – zapraszamy studentów WSR – UKSW, aby zapisywać się do naszego Koła.
Sprawozdanie z wyjazdu Bioetycznego Koła Studentów WSR z dn. 5 marca 2020 r.
5 marca 2020 r. Bioetyczne Koło Studentów WSR brało udział w wyjazdowym evencie, które odbyło się w WSD w Łomży.
Po pierwsze, na tym spotkaniu wybrano prezesa Koła, którym została studentka WSR Monika Nowak. Po drugie, Koło brało udział w konferencji naukowej, pt. Przemiany polskiego społeczeństwa. Pani Monika Nowak – wystąpiła na tej konferencji z referatem, pt. Spadek liczby narodzin a wydłużenie decyzji o pierwszym dziecku, za który otrzymała gromkie brawa. Po trzecie, w drodze powrotnej, Koło zwiedziło zabytkową katedrę w Łomży, szczególnym zainteresowaniem cieszył się cudowny obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.
KOŁO w 2021 roku (MIMO PANDEMII) zorganizowało ogólnopolską KONFERENCJĘ NAUKOWĄ – online: (10 maja) PRZY WSPÓŁPRACY WSR – UKSW ORAZ INSTYTUTU PAPIEŻA J.P. II. W WARSZAWIE – oraz innych instytucji.
OTO PLAKAT OGŁOSZENIOWY:

PLAN DZIAŁALNOŚCI KOŁA – ROK 2022/2023
Członkowie
BIOETYCZNEGO KOŁA STUDENTÓW WSR UKSW
- PREZES KOŁA – Ewelina PĘSKA; WSR UKSW
- ZASTĘPCA – Anna Daniluk; WSR UKSW
- Członek – Smyk Klaudia; WSR UKSW
- Członek – Kruszewska Sandra; WSR UKSW
- Członek – Waks Paulina; WSR UKSW
- Sympatycy Koła: a) Aleksandra Karwowska – WPK UKSW. b) Adam Michalski – WPK UKSW.
PLAN DZIAŁALNOŚCI ROK 2022
1. Akcja propagowania i reaktywacja działalności KOŁA
- Wybór prezesa Koła i jego zastępcy; władze Koła
- Opiekun Koła – ks. prof. ucz. dr hab. Stanisław Biały
- Nabór nowych członków Koła:
Klaudia Smyk, Kruszewska Sandra, Waks Paulina - Sympatycy Koła – jak wyżej
2. Zebranie organizacyjne i ustalenie zakresu działalności na rok 2022
A) Udział organizacyjny – w międzynarodowej konferencji naukowej w PWSIiP (dziś – AKADEMIA NAUK STOSOWANYCH) w Łomży (organizowanej przy współudziale WSR UKSW itp.)
TEMAT: „Współczesne wyzwania europejskie w kontekście interdyscyplinarnym”
B) Przygotowanie posteru i jego tematyki na Konferencję (propagowanie WSR UKSW)
C) Wybór reprezentacji uczestniczącej w niniejszym Evencie – wyjazd.
D) Organizacja techniczna wyjazdu
E) Sprawy formalne wyjazdu
F) Współpraca z innymi Kołami WSR UKSW – wyjazd do Tykocina (kontakt: ks. dr. Marcin Roszkowski – Diecezjalny Ośrodek Caritasu).
G) Wyjazd na Konferencję (dzień, godzina, środki transportu, ubezpieczenie itp.)
H Sprawozdanie z Konferencji – NOTATKA NA STRONIE WYDZIAŁOWEJ.
WSTĘPNY plan na rok 2023
Projekt (zarys) wyjazdu „studyjno-poznawczego” do Rzymu.
- Kontakt z papieskimi uniwersytetami: Angelicum, Gregoriana, Lateranum, Santa Croce, Urbanianum itp. (STUDENCI, CZYTELNIE, PROFESOROWIE – WYKŁADOWCY)
- Zaprojektowanie czasu na audiencję generalną z papieżem Franciszkiem
Zwiedzanie Rzymu: Bazyliki Większe i Centrum: Monumento di patria (Piazza Venezia. Scala di Spania itp.) - Sprawy finansowe wyjazdu – sponsorzy.
- Formalności wyjazdu: pozwolenia, ubezpieczenia, współpraca itp. Itp.
Spotkanie organizacyjne itp.
27 maja 2022 r. BIOETYCZNE KOŁO STUDENTÓW WSR,
miało wyjazd na międzynarodową konferencję naukową do Łomży (miejsce: Akademia Nauk Stosowanych). Koło służyło pomocą w rejestracji uczestników konferencji, a przede wszystkim prezentowało dwa postery, jeden naukowy, dotyczący zagrożeń rodziny, a drugi propagandowy, jeśli chodzi o WYDZIAŁ STUDIÓW NAD RODZINĄ, czyli o studiowanie oraz późniejszą pracę na rzecz rodziny.
Po konferencji było zwiedzenie starówki Łomży, katedry (modlitwa przed ołtarzem Matki Bożej – Pięknej Miłości, oraz też była pizza w restauracji. Powrót do Warszawy (st. Młociny) był na godz. 17.30. Wszystko się udało, a uczestnicy byli zadowoleni. Zdjęcia jako załącznik – są dokumentacją z niniejszego wyjazdu.
Opiekun Koła – ks. St. Biały.
KOŁO BIOETYCZNE WSR Z WIZYTĄ STUDYJNĄ W RZYMIE (21-24 MARCA 2023 R.)
Członkowie Koła Bioetycznego Wydziału Studiów nad Rodziną w składzie: pani Sandra Kruszewska, pani Paulina Waks i pani Klaudia Smyk – wraz z opiekunem ks. Stanisławem Białym – udali się samolotem do Rzymu, w celach po części studyjnych, po części kulturoznawczo itp. Zakwaterowani byli w Domu Polskim na Via Cassia 1200. W tym samym czasie spotykali na rzymskich drogach uczniów katolickiego LO z Płocka.
Najważniejszym elementem pod względem naukowym było spotkanie się z profesorami i studentami uniwersytetów papieskich: Gregoriany, Angelicum, Lateranum, Alfonsjany. Na Gregorianie spotkaliśmy pana lic. mgr Macieja Kiliszka, prezesa Koła Naukowego Regula Iuris na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW, który oprowadził nas po budynku (w szczególności zaznajomił z biblioteką), opowiedział o arkanach studiowania oraz robienia kwerendy na tej uczelni. Pan Kiliszek przygotowuje doktorat i zbiera materiały jako stypendysta Ministra Edukacji i Nauki (2022). Na Gregorianie trwała w tym czasie konferencja naukowa, mogliśmy spotkać się z jej uczestnikami, porozmawiać o zainteresowaniach i zrobić kilka zdjęć np. z księdzem z Ugandy. Na Angelicum wrażenie robił budynek uniwersytetu, który wymaga renowacji, ale poza tym obiekt jest otwarty i można swobodnie wejść i spotkać się ze studentami, profesorami itp. Na Lateranum zobaczyliśmy nowoczesną skomputeryzowaną salę wykładową, rozmawialiśmy z siostrami zakonnymi, które tam studiują, poszliśmy do Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Mieliśmy możliwość skorzystania i zabrania ciekawej literatury, jak np. adhortacji Amoris laetitia (w różnych językach). Wrażenie zrobił na nas nowoczesny, świetnie zaprojektowany budynek, w którym była zauważalna cisza i atmosfera naukowa. Aż chciałoby się tam studiować!
W drugiej części wyjazdu uczestniczyliśmy w środowej audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem. Była piękna pogoda i wiele ludzi na Placu św. Piotra, co zrobiło niesamowite wrażenie. W czwartek natomiast uczestniczyliśmy we Mszy św. dla Polaków przy relikwiach św. Jana Pawła II. Celebracji przewodniczył abp łódzki Grzegorz Ryś, był też obecny Jałmużnik Papieski, kard. Konrad Krajewski i wielu innych księży, pracowników dykasterii Stolicy Apostolskiej, wśród nich: ks. prałat J. Aptacy czy ks. prałat ks. A. Choromański (z którymi rozmawiał Ksiądz Opiekun Koła). Po Mszy św. spotkaliśmy kard. Lazzaro You Heung-sika, perfekta Dykasterii ds. Duchowieństwa, który nas pobłogosławił i pozwolił zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zrobiliśmy też zdjęcia z siostrą z Francji, która bardzo się z tego ucieszyła, ze studentami z Ugandy (księża i świeccy) itp. Byliśmy także w kościele przy Alfonsjanie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam Ksiądz Opiekun celebrował specjalnie dla nas Mszę świętą. Kupiliśmy tam pamiątki religijne dla naszych bliskich.
Zwiedzaliśmy także centrum historyczne Rzymu: Piazza Venezia, Piazza Navona, Piazza di Spania, Fontana di Trevi, Koloseum, zamek św. Anioła, plac św. Piotra wraz z bazyliką, bazylikę Santa Maria Maggiore, bazylikę św. Jana na Lateranie, Schody Święte i wiele innych miejsc. Była piękna pogoda, a turystów jeszcze niewielu. Zdjęcia ze studentami przed pomnikiem Ojczyzny na Piazza Venezia oddają piękno tamtych dni. Korzystaliśmy zwykle z transportu miejskiego, ale ostatniego dnia skorzystaliśmy z taksówki, aby nie spóźnić się na samolot z lotniska Ciampino. Wróciliśmy punktualnie na lotnisko w Modlinie, gdzie czekał na nas pan Waks z samochodem (i tu duże podziękowanie za ten gest), aby nas odwieźć do miejsca docelowego, końcowego, jakim był kampus UKSW, ul. Wóycickiego 1/3.
Zapraszamy studentów WSR oraz wszystkich studentów UKSW, którzy chcieliby się włączyć w działalność naszego Koła naukowego bioetyki, do kontaktu z jego opiekunem ks. prof. UKSW dr hab. Stanisławem Białym.