Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Czesław Rychlicki, emerytowany wykładowca Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW

rychlicki

17 grudnia 2022 r. rano, po ciężkiej chorobie, w Domu Seniora Leonianum – Piękne życie w Sikorzu, w 83. roku życia i 59. roku kapłaństwa, na drugą stronę życia przeszedł ks. prałat prof. dr hab. Czesław Rychlicki, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Wydziału Studiów nad Rodziną tej uczelni.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w 21 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Płocku Mszą św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Mszy św. 22 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą przewodniczyć będzie biskup senior Roman Marcinkowski. Następnie ciało zmarłego Księdza Profesora zostanie złożone na miejscowym cmentarzu parafialnym. Podczas uroczystości pogrzebowych w Płocku i Golubiu-Dobrzyniu przez wolontariuszy będą zbierane datki na Dom Seniora Leonianum w Sikorzu, gdzie w ostatnich latach mieszkał ks. prof. Rychlicki.

* * *

Ks. Czesław Rychlicki urodził się 29 maja 1939 r. w Golubiu-Dobrzyniu, w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, które ukończył 19 czerwca 1963 r., kiedy to w Bazylice Katedralnej w Płocku otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka. W lipcu 1964 r. został skierowany na studia teologiczne w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, następnie, od stycznia 1966 r. kontynuował je w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W grudniu 1970 r. uzyskał tam doktorat. W latach 1971-2013 wykładał teologię dogmatyczną i ekumenizm w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. W 1972 r. zorganizował Soborowe Studium Teologiczno-Pastoralne dla kapłanów w diecezji płockiej, którym kierował do 2001 r. Wykładał także w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na Wydziale Studiów nad Rodziną.

W 1998 r. w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych, zaś 18 kwietnia 2002 r. tytuł naukowy profesora nauk teologicznych nadany przez Prezydenta RP. Od 2001 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. W latach 2004-2014 był członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. Od 2003 r. był członkiem korespondentem, a następnie od 2007 r. profesorem rzeczywistym Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie (Pontifica Accademia di Teologia). Pełnił także funkcję sekretarza Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski (1999-2007). Był organizatorem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i jej członkiem. Z mandatu Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1980-1982 członkiem zespołu prowadzącego dialog z Kościołem Starokatolickim Mariawitów w sprawie wzajemnego uznania ważności sakramentu chrztu. Z upoważnienia biskupa płockiego w jubileuszowym roku 2000 prowadził rozmowy z Władzami UKSW w Warszawie i Kongregacją Wychowania Katolickiego w Watykanie w sprawie afiliowania Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku do Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Umowa między uczelniami została podpisana 17 maja 2000 r.

Wziął udział w 39 sympozjach międzynarodowych i ogólnopolskich, opublikował 14 skryptów z teologii dogmatycznej, 10 książek, 158 artykułów naukowych i recenzji. Był promotorem 4 rozpraw doktorskich, przygotował 20 recenzji do tytułu naukowego profesora nauk teologicznych oraz 3 recenzje do doktoratów honoris causa, 19 recenzji dorobku habilitacyjnego oraz 62 recenzje doktoratów, był promotorem 64 magisteriów i 90 licencjatów.

W 1987 r. został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej, zaś w 2004 r. został odznaczony przez Jana Pawła II godnością prałata honorowego Jego Świątobliwości.

***

W wydanej w 2022 r. publikacji „Moja kapłańska droga” ks. prof. Czesław Rychlicki napisał: „Droga życiowa każdego człowieka jest zróżnicowana jego formacją osobową, wykształceniem, wykonywanymi zajęciami, dlatego po latach przychodzi refleksja nad osobistym i wspomaganym kształtowaniem tej drogi. Nikt bowiem z nas, żyjących w świecie, nie jest kompletnym autorem własnej drogi życiowej. Rozpoczyna się ona podstawowym wkładem rodziców, szkoły, miejsc pracy i osób oraz naszych z nimi kontaktów. Po różnych etapach tej drogi przychodzi wreszcie moment refleksji i szukanie odpowiedzi na pytania: Jak przebywam moją życiową drogę? Jakie dostrzegam w niej mankamenty i osiągnięcia, co potrzeba w niej skorygować, za co trzeba dziękować Bogu za jej wskazanie, jak również jak okazać innym wdzięczność za pomoc w jej kształtowaniu? […] Zastanawiając się nad formą zakończenia refleksji nad przebytą drogą mojego życia po lekturze Pisma św. natrafiłem na olśniewający mnie w tym momencie tekst: «Powierz Panu swą drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał» (Ps 37,5)”.

Requiescat in pace!