Międzynarodowy Kongres Teologów Krajów Trójmorza, który odbędzie się w dniach 23-27 października 2023 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, jest inicjatywą akademicką, której głównym celem jest pogłębianie więzi między środowiskami naukowymi i kościelnymi sąsiednich regionów Europy w dziedzinie teologii. Integracja akademicka państw uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza (3SI – Three Seas Initiative), która stanowi platformę współpracy dla 12 krajów Unii Europejskiej położonych między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, znalazła swoje odzwierciedlenie w niedawno utworzonej sieci uniwersytetów (3SUN – The Three Seas University Network) w Lublinie. Celem tej sieci jest wspieranie integracji środowiska akademickiego wymienionych krajów poprzez współpracę w dziedzinie komercjalizacji wiedzy oraz wymianę doświadczeń dydaktyczno-naukowych. W tym kontekście istnieje również potrzeba współpracy w obszarze nauk teologicznych.
Hasło Kongresu –„Wiara i teologia bliżej nas” – ukazuje jego cele: integrację refleksji naukowej z aspektami popularnonaukowymi, duszpasterskimi i kulturalnymi, oraz umożliwienie spotkanie teologów z krajów o podobnej historii, duchowym dziedzictwie i kulturze, aby mogli oni pochylić się nad zagadnieniami, które stanowią szczególne wyzwanie dla współczesnej refleksji teologicznej w tej części Europy. Kongres ma dążyć do podkreślenia, że misja teologa nie ogranicza się do działalności uniwersyteckiej i naukowej, ale obejmuje również służbę Kościołowi, społeczeństwu i jednostkom w codziennym przeżywaniu wiary.
Międzynarodowy Kongres Teologiczny składać się będzie z dwóch części. Pierwszą (przedpołudniową) stanowi Kongres Teologów Krajów Trójmorza pod tytułem „Teologia w dialogu ze współczesnością”. Współczesność niesie ze sobą nowe pytania i problemy, które wymagają zrozumienia i odpowiedzi ze strony teologii, niepozostającej obojętną na aktualne i palące kwestie: np. stosunek Kościoła i teologii do totalitaryzmów i wojny, do polityki, do nowych wyzwań antropologicznych, takich jak próby przedefiniowania tradycyjnego pojęcia rodziny. Dodatkowo, kongres skupi się na doświadczeniu wiary w Boga we współczesnym świecie, samoświadomości wspólnot kościelnych i ich roli w społeczeństwie pluralistycznym. Podczas Forum Teologów Trójmorza, które odbędzie się na zakończenie Kongresu, szczególny nacisk zostanie położony na analizę priorytetów związanych z rozwojem nauk teologicznych w kontekście inicjatywy 3SUN. Przedstawiciele wydziałów teologii i jednostek badawczych, reprezentujący poszczególne kraje, będą podkreślać znaczenie studiów teologicznych w kontekście specyfiki każdego państwa uczestniczącego w Inicjatywie Trójmorza. Kulminacyjnym momentem spotkania będzie oficjalne sformalizowanie wzajemnej współpracy między wydziałami teologii poprzez podpisanie wspólnej deklaracji.
Drugą część Międzynarodowego Kongresu Teologicznego stanowić będzie Forum młodych, którego charakter dobrze oddają hasła poszczególnych wydarzeń: „Zobacz i przekonaj się”, „Bóg na wyciągnięcie ręki”, „Wiara i odwaga”, „Siłacze ze wspólnoty”, „Wychowanie to wyzwanie”, „Mam wiarę i nie zawaham się jej użyć”.
Forum młodych będzie miało dwie odsłony. Pierwsza, popularnonaukowa, pt. „Wiara dla mnie i dla ciebie”, będzie składać się z popołudniowych paneli dyskusyjnych z klamrą muzyczną. Oto niektóre ich tematów: „Po co komu Biblia?”, „Trudne sprawy Kościoła”, „O wolności religijnej na świecie”, „Ks. Franciszek Blachnicki i jego wizja wyzwolenia człowieka”, „Usłyszeć na czas – o problemach suicydalnych młodzieży”, „Uzależnienia a lęk przed odrzuceniem”, „Od teologa do influencera, czyli jak ewangelizować w Internecie”.
Druga odsłona Forum młodych, duszpasterska i kulturalna, pt. „Wiara: ważna sprawa!”, będzie serią wieczornych spotkań z przedstawicielami wspólnot o charakterze ewangelizacyjnym i formacyjnym, z wysłuchaniem ich świadectwa i wspólną modlitwą. Przewidziany jest także klub dyskusyjny pt. „Ewangelia w popkulturze filmowej” oraz spektakl teatru ITP KUL.
Z nadzieją oczekujemy, że Kongres stanowić będzie doskonałą okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń, które zaowocują powstaniem nowych inicjatyw naukowych, kulturalnych, religijnych między krajami Trójmorza.
Więcej informacji: https://www.kul.pl/kongres-teologow-krajow-trojmorza,art_103608.html