Spotkania i warsztaty w ramach projektu „Family Health Advisor”

W dniach 11–14.12.2023 odbyło się międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „Family Health Advisor” (projekt nr 2021-1-PL01-KA220-000028101) realizowanego w ramach Akcji Kluczowej 2 Partnerstwa Współpracy Programu Erasmus+ .

Głównym celem projektu jest opracowanie i profesjonalizacja modelu rodzinnego doradcy zdrowotnego jako nowej usługi związanej ze zdrowiem rodziny. Zgodnie z założeniami projektu rodzinny doradca zdrowotny (Family Health Advisor) to osoba posiadająca wiedzę zawodową w zakresie zdrowia i  zdrowego stylu życia (np. zachowania żywieniowe, zaburzenia odżywiania, nałogi), podstaw ziołolecznictwa/ogrodnictwa, dietetyki i suplementacji diety, połączoną z wysokimi kompetencjami komunikacyjnymi i doradczymi (np. rozmowa, dialog motywacyjny, wsparcie psychospołeczne), wiedzą o rodzinie, jej rozwoju i funkcjonowaniu) oraz problematyce medycznej  (informacje o chorobach, możliwościach uzyskania wsparcia itp.). Rodzinny doradca zdrowotny jest w stanie udzielać bezpośrednią pomoc doradczą, a także pomoc w jej uzyskaniu i skierowaniu rodziny do odpowiedniego specjalisty.

W ramach wizyty mającej charakter szkoleniowy zorganizowane zostały warsztaty oraz spotkania dotyczące różnych aspektów przebiegu procesów profesjonalizacji rodzinnego doradcy zdrowotnego.

W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Széchenyi István University (Węgry), FOM Hochschule für Oekonomie & Management GmbH gemeinnützige (Niemcy), oraz EDU Research Polska Sp. z o.o. Wydział Studiów nad Rodziną, który jest partnerem tego projektu reprezentowali: dziekan Wydziału, ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski oraz dr Marek Kulesza.