Koło Nauk o Rodzinie UKSW (KNoR) zostało reaktywowane 13 marca 2019 roku na Wydziale Studiów nad Rodziną, zrzeszając studentów różnych kierunków studiów na UKSW, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).
Pomysłodawcą reaktywacji koła był absolwent Wydziału Studiów nad Rodziną mgr Michał Stańczuk (obecnie pracownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością na UKSW), który z pomysłem zwróciła się wówczas do ks. dra Dariusza Tułowieckiego – wykładowcy WSR. W czasie semestru zimowego, po wielu konsultacjach, została opracowana koncepcja Koła, która dała fundament pod ramowy Statut. W ostateczności Statut, po konsultacjach został zredagowany przez mgr Michała Stańczuka. Z tej racji założycielami koła są: ks. dr Dariusz Tułowiecki, mgr Michał Stańczuk, mgr Michał Puczyłowski.
KNoR UKSW działa na podstawie: Ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku, Prawo o Szkolnictwie Wyższym; przepisów wewnętrznych Uczelni; Statutu KNoR UKSW. W tym kontekście wyznaczono następujące CELE KOŁA:
- propagowanie problematyki badawczej w odniesieniu do małżeństwa i rodziny wśród studentów UKSW;
- poznanie interdyscyplinarnego charakteru badań nad małżeństwem i rodziną;
- zapoznanie z publikacjami i interdyscyplinarnymi wynikami badań nad małżeństwem i rodziną, czynny i bierny udział w konferencjach i wydarzeniach naukowych na temat wychowania rodzinnego i nauk o rodzinie;
- współpraca z innymi ośrodkami naukowymi w w/w zakresie;
- przysposabianie członków KNoR do pracy o charakterze naukowym;
- jednoczenie studenckiej społeczności wydziałowej oraz uczelnianej poprzez współpracę z innymi organizacjami.
Celem Koła jest bowiem poznanie spojrzenia na współczesną rodzinę w polu nauk społecznych: socjologii, pedagogiki, pedagogiki, jak również innych dyscyplin: teologii, prawa, nauk o zdrowiu. W polu działań Koła umiejscowione jest udział w wydarzeniach naukowych: konferencjach, seminariach i wykładach poświęconych rodzinie, życiu rodzinnemu i umiejscowieniu rodziny pośród współczesnych zmian społecznych, badań nad zdrowiem rodziny i teologicznym ujęciami życia rodzinnego – zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.
Studenci mają możliwość poznania metod badań nad rodziną, uczestniczą w badaniach społecznych życia rodzinnego. W ramach wolontariatu uczestniczą w aktywności badawczej oraz mają możliwość prezentacji wyników badań na konferencjach studenckich oraz w ramach publikacji naukowych.
Po zatwierdzeniu Statutu i zawiązaniu pierwszego spotkania założycielskiego 13 marca 2019 roku, został wybrany następujący skład zarządu Koła:
– Aneta Ziemińska – przewodnicząca (WRS, obecnie WNR);
– Weronika Gołoś – wiceprzewodnicząca (WSR);
– sekretarz / skarbnik – Michał Puczyłowski (WSR, obecnie WT);
opiekunem koła został – dr Dariusz Tułowiecki (WNR).
W ramach realizacji celów statutowych głównym zamierzeniem założycieli KNoR UKSW było zmotywowanie członków do aktywnego uczestniczenia w konferencjach oraz promocji WSR, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz interdyscyplinarnych badań nad rodziną.
W poprzednich cyklach akademickich działalność KNoR UKSW skupiała się na:
16 maja 2019 – Dni Otwarte UKSW, promocja Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW i Koła Nauk o Rodzinie UKSW.
22 maja 2019 – udział i pomoc w obsłudze Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Miłość i seksualność po rewolucji obyczajowej 1968 organizowanej przez Dr Justynę Stępkowską i Kołu Naukowe Myśli Społecznej.
7-8 listopada 2019 – udział i pomoc w obsłudze Ogólnopolskiej Konferencji “Europa Rodzin – Centrum Projektów Europejskich w Warszawie”.
17 grudnia 2019 – Forum Kół Naukowych UKSW.
2019 – Udział w wydarzeniach badawczo-naukowych: Wolontariat w ramach projektu badającego opinie młodzieży na temat przygotowanie do sakramentu bierzmowania w rodzinie, szkole i parafii. Projekt Miniatura 2.0 (realizacja: 2018-2019) „Sakrament startu czy pożegnania z Kościołem – opinie młodzieży na temat bierzmowania” nr 2018/02/X/HS6/02270. Projekt realizowany przez dr Dariusza Tułowieckiego zawierał m.in. aspekt przygotowania w rodzinie do bierzmowania, religijnej socjalizacji w rodzinie, relacje między rodziną a innymi podmiotami socjalizacji młodzieży.
W roku 2020 z racji na warunki pandemii, działalność KNoR UKSW została usytuowana w sieci, na Facebooku. Powstał fanpage KNoR UKSW powiązany z fanpage WSR.
Funpage
Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w poprzednim roku zawierał zaproszenia, linki i informacje o m.in. wydarzeniach naukowych:
Zaproszenia i informacje o wybranych konferencjach naukowych:
- 2 kwietna 2020 – Spotkanie Salonu Socjologicznego na SGGW
- 24-27 września 2020 – XII Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2020 „Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju”, Miejsce: Politechnika Lubelska, Organizatorzy: Fundacja TYGIEL (udział czynny).
Zaproszenia i informacje o wybranych konferencjach naukowych on-line:
- 12-13 września 2020, g. 9:00 – Konferencja ESTD: Trauma i dysocjacja dzieci, młodzież, rodzina, Organizatorzy: Centrum Badań nad Traumą i Dysocjacją i European Society for Trauma and Dissociation – ESTD.
- 19 listopada 2020, godz. 9:30 – Konferencja naukowa: Między psychologią, religią a sektą – Ciemne strony psychologii, Organizator: UMK w Toruniu.
- 28-29 listopada 2020 – Ogólnopolska konferencja naukowa: Gdy kres życia nadchodzi – śmierć w optyce nauk humanistycznych i społecznych. Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historyków UW (SKNH UW), Fundacja „dzień dobry! kolektyw kultury”, Miejsce: UW.
- 10 grudnia 2020, g. 17:30 – Konferencja: Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią”, Organizatorzy: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW.
- 10-11 grudnia 2020 – Konferencja międzynarodowa: Populism, Gender and Feminist Politics: Between Backlash and Resistance, Organizatorzy: Scuola Normale Superiore, Universitat Autònoma de Barcelona, Central European University.
- 11 grudnia 2020, godz. 9:30 – Konferencja: Rodzina w centrum uwagi, Organizator: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- 16 grudnia 2020, godz. 9:00 – Międzynarodowa Konferencja: Społeczne, ekonomiczne i polityczne skutki pandemii COVID-19 w Polsce i na Ukrainie, Organizator: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.
Zaproszenia i informacje o wykładach otwartych:
- 12 marca 2020, g. 18.00 – wykład otwarty o. prof. Jacka Pawlika SVD, Międzykulturowość w ujęciu Jana Pawła II, Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Miejsce: ul. Foksal 11, Warszawa
Zaproszenia i informacje o wykładach otwartych, seminariach on-line i szkoleniach:
- 3 września 2020, g. 17:00 – Seminarium on-line, Kulturotwórcza rola Jana Pawła II, Organizator: Centrum Myśli Jana Pawła II, Miejsce: Częstochowa.
- 18 września 2020, g. 13:00 – Debaty eksperckie – IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, Organizator: Civitas Christiana, Warszawa.
- 30 października 2020, godz. 18:30 – Wykład otwarty Prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza: Ciało w perspektywie seksuologii kulturowej, Organizator: CMJPII w Warszawie.
- 10 listopada 2020 – Wykład otwarty Anny Guzek: Czym rodzicielstwo adopcyjne różni się od biologicznego? Organizator: Akademia Rodziny.
- 30 listopada 2020 – Seminarium Prof. Joanny Kurczewskiej z cyklu „Lokalne, regionalne, krajowe i ponadnarodowe: cztery spojrzenia na zmianę społeczną i ład społeczny. Wykład pt. „Rozproszona struktura myślenia o edukacji” wygłosili Michał Federowicz i Michał Sitek; IFiS PAN.
- 3 grudnia 2020, godz. 16:30 – Szkolenie: Prawna i pozaprawna ochrona życia poczętego, Organizator: Ordo Iurus.
- 16 grudnia 2020, godz. 18:00 – Wykład otwarty Prof. Jadwigi Jośko-Ochojska: pt: “Epigenetyczne dziedziczenie skutków traumy a pandemia” – specjalistki w dziedzinie badań nad stresem.
Informacje o ważnych i interesujących publikacjach i raportach z badań.
Plany na rok 2021:
- W miarę możliwości, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, kontynuacja dotychczasowych kierunków działań koła.
- Promocja e-czytelni, i-booków, e-bibliotek między innymi poprzez inicjatywę: książka tygodnia.
- Współorganizacja ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji studenckiej on-line z zakresu nauk o rodzinie (termin i dokładny temat do ustalenia).
- Współpraca z uniwersyteckim Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnością w zakresie organizacji konferencji on-line oraz wolontariatu studenckiego wspierającego studentów niepełnosprawnych na UKSW.
- Współpraca z Kołem Naukowym Myśli Społecznej i jego opiekunką dr Katarzyną Stankiewicz.
- Wsparcie organizacji realizacji praktyk studenckich dla studentów kierunku: nauki o rodzinie w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.
- Zbieranie informacji na temat dostępnych on-line wydarzeń naukowych, dzielenie się tymi informacjami w ramach fanpadge Koła i uczestnictwo zdalne lub realne w wybranych wydarzeniach.
- Warsztaty pisania tekstów akademickich dla studentów i absolwentów WSR zainteresowanych publikacją wyników badań naukowych prowadzonych na potrzeby pracy dyplomowej (on-line lub stacjonarnie w zależności od sytuacji).
Serdecznie ZAPRASZAMY STUDENTÓW WSR oraz wszystkich studentów UKSW, którzy chcieliby się włączyć w działalność naszego Koła Nauk o Rodzinie, do kontaktu z jego opiekunem (dr Dariusz Tułowiecki) oraz do odwiedzenia nas na fb: Koło Nauk o Rodzinie UKSW https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Nauk-o-Rodzinie-UKSW-112591593819372
W każdym tygodniu staramy się zaprezentować nowe publikacje na temat rodziny, małżeństwa, wychowania w rodzinie. Informujemy również o ciekawych wydarzeniach naukowych związanych z interdyscyplinarnymi badaniami nad rodziną.
Informacja i zapisy: d.tulowiecki@uksw.edu.pl lub poprzez aplikację MS Teams.