Członkowie Koła Bioetycznego Wydziału Studiów nad Rodziną w składzie: pani Sandra Kruszewska, pani Paulina Waks i pani Klaudia Smyk – wraz z opiekunem ks. Stanisławem Białym – udali się samolotem do Rzymu, w celach po części studyjnych, po części kulturoznawczo itp. Zakwaterowani byli w Domu Polskim na Via Cassia 1200. W tym samym czasie spotykali na rzymskich drogach uczniów katolickiego LO z Płocka.
Najważniejszym elementem pod względem naukowym było spotkanie się z profesorami i studentami uniwersytetów papieskich: Gregoriany, Angelicum, Lateranum, Alfonsjany. Na Gregorianie spotkaliśmy pana lic. mgr Macieja Kiliszka, prezesa Koła Naukowego Regula Iuris na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW, który oprowadził nas po budynku (w szczególności zaznajomił z biblioteką), opowiedział o arkanach studiowania oraz robienia kwerendy na tej uczelni. Pan Kiliszek przygotowuje doktorat i zbiera materiały jako stypendysta Ministra Edukacji i Nauki (2022). Na Gregorianie trwała w tym czasie konferencja naukowa, mogliśmy spotkać się z jej uczestnikami, porozmawiać o zainteresowaniach i zrobić kilka zdjęć np. z księdzem z Ugandy. Na Angelicum wrażenie robił budynek uniwersytetu, który wymaga renowacji, ale poza tym obiekt jest otwarty i można swobodnie wejść i spotkać się ze studentami, profesorami itp. Na Lateranum zobaczyliśmy nowoczesną skomputeryzowaną salę wykładową, rozmawialiśmy z siostrami zakonnymi, które tam studiują, poszliśmy do Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Mieliśmy możliwość skorzystania i zabrania ciekawej literatury, jak np. adhortacji Amoris laetitia (w różnych językach). Wrażenie zrobił na nas nowoczesny, świetnie zaprojektowany budynek, w którym była zauważalna cisza i atmosfera naukowa. Aż chciałoby się tam studiować!
W drugiej części wyjazdu uczestniczyliśmy w środowej audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem. Była piękna pogoda i wiele ludzi na Placu św. Piotra, co zrobiło niesamowite wrażenie. W czwartek natomiast uczestniczyliśmy we Mszy św. dla Polaków przy relikwiach św. Jana Pawła II. Celebracji przewodniczył abp łódzki Grzegorz Ryś, był też obecny Jałmużnik Papieski, kard. Konrad Krajewski i wielu innych księży, pracowników dykasterii Stolicy Apostolskiej, wśród nich: ks. prałat J. Aptacy czy ks. prałat ks. A. Choromański (z którymi rozmawiał Ksiądz Opiekun Koła). Po Mszy św. spotkaliśmy kard. Lazzaro You Heung-sika, perfekta Dykasterii ds. Duchowieństwa, który nas pobłogosławił i pozwolił zrobić pamiątkowe zdjęcie. Zrobiliśmy też zdjęcia z siostrą z Francji, która bardzo się z tego ucieszyła, ze studentami z Ugandy (księża i świeccy) itp. Byliśmy także w kościele przy Alfonsjanie, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam Ksiądz Opiekun celebrował specjalnie dla nas Mszę świętą. Kupiliśmy tam pamiątki religijne dla naszych bliskich.
Zwiedzaliśmy także centrum historyczne Rzymu: Piazza Venezia, Piazza Navona, Piazza di Spania, Fontana di Trevi, Koloseum, zamek św. Anioła, plac św. Piotra wraz z bazyliką, bazylikę Santa Maria Maggiore, bazylikę św. Jana na Lateranie, Schody Święte i wiele innych miejsc. Była piękna pogoda, a turystów jeszcze niewielu. Zdjęcia ze studentami przed pomnikiem Ojczyzny na Piazza Venezia oddają piękno tamtych dni. Korzystaliśmy zwykle z transportu miejskiego, ale ostatniego dnia skorzystaliśmy z taksówki, aby nie spóźnić się na samolot z lotniska Ciampino. Wróciliśmy punktualnie na lotnisko w Modlinie, gdzie czekał na nas pan Waks z samochodem (i tu duże podziękowanie za ten gest), aby nas odwieźć do miejsca docelowego, końcowego, jakim był kampus UKSW, ul. Wóycickiego 1/3.