Przejdź do treści

Ogólnopolska konferencja naukowa „Szkoła przyjazna i bezpieczna. Przeciwdziałania zagrożeniom”

„Szkoła przyjazna i bezpieczna. Przeciwdziałanie zagrożeniom” – pod takim hasłem odbyła się 12 kwietnia br. w Warszawie ogólnopolska konferencja naukowa. Wydarzenie zorganizowano w auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i miało charakter hybrydowy. Konferencja składała się z sesji plenarnej oraz dwóch sekcji, w których udział możliwy był stacjonarnie lub w formule online (transmisja na YouTube).

Inicjatorami, a zarazem organizatorami konferencji, której tematyka związana była z problematyką zagrożeń występujących w przestrzeni edukacyjnej, byli: dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. oraz mgr Michał Stańczuk partnerami zaś: Wydział Nauk Pedagogicznych UKSW,  Kuratorium Oświaty w Warszawie; Katolicki Uniwersytet Eichstätt-Ingolstadt; Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie; Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie; Wydział Studiów nad Rodziną UKSW;  Katedra Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Penitencjarystyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Naukowej w Krakowie; Zakład Psychologii Dewiacji Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polska Akademia Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie.

W wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono ekspertów, reprezentujących całe środowisko szkolne (kuratorzy oświaty,  dyrektorzy szkół, nauczyciele wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy szkolni), jak również pracownicy ośrodków szkolno-wychowawczych i opiekuńczych, pracownicy administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.

Zebranych w auli gości przywitali:  prof. ucz. dr hab. Anna Fidelus, Prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW; ks. prof. ucz. dr hab. Stanisław Chrobak, Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW; ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, Dziekan Wydziału Studiów nad UKSW oraz ks. dr Grzegorz Kudlak, Kierownik Zakładu Psychologii Dewiacji Uniwersytetu Warszawskiego.

Moderatorem sesji plenarnej  konferencji była prof. ucz. dr hab. Anna Fidelus. W tej części wydarzenia zaplanowano następujące wystąpienia:

– prof. dr hab. Kazimierz Pospiszyl, Uczelnia Społeczno-Medyczna w Warszawie, „Męskość wkroczyła do szkół”;

– mgr Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, „Szkoła wolna od zagrożeń”– działania Mazowieckiego Kuratora Oświaty służące podniesieniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży;

– mgr Krystyna Mucha, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego w Kuratorium Oświaty w Warszawie, „Bezpieczeństwo w szkole na gruncie uwarunkowań prawnych i praktyki”;

Dwie pozostałe sekcje moderowane były kolejno przez dr. Aleksandrę Lukasek z Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie; dr. Konrada Wierzbickiego ze Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz mgr. Michała Stańczuka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wydarzenie stworzyło uczestnikom  okazję do zaprezentowania obszarów koncepcyjnych, badawczych i praktycznych pozwalających na rozwiązywanie problemów agresji w placówkach edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych oraz nakreślenie możliwości wdrażania działań pomocowych i profilaktycznych przez poszczególne służby, instytucje i organizacje.

Konferencja naukowa cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz żywą dyskusją zarówno w trakcie paneli, jak i w kuluarach. Uczestniczyło w niej ponad 400 osób. 

Galeria


Program konferencji: