Wydział Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie we współpracy z Instytutem Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz Wydziałem ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej zorganizowali ogólnopolską konferencję naukową „Nauki o rodzinie jako dziedzina i dyscyplina naukowa – szanse i wyzwania”. Odbyła się ona 9 maja 2023 r. w siedzibie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie. Głównym celem obrad była wymiana doświadczeń różnych ośrodków naukowych z Polski, w których prowadzona jest dydaktyka i badania akademickie z nauk o rodzinie.
Zgromadzonych gości przywitał ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW.
Konferencję otworzył Rektor UKSW, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, który nawiązał do tradycji nauk o rodzinie na uniwersytecie, sięgającej 1975 r. i postaci abpa prof. Kazimierza Majdańskiego. Ksiądz Rektor przedstawił także działania uniwersytetu w trosce o nauki o rodzinie oraz wyraził nadzieję, że konferencja da początek szerszej współpracy środowisk akademickich zatroskanych o rodzinę.
Pani Barbara Socha, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej wskazała na opracowaną niedawno strategię demograficzną dla Polski, jak również na potrzebę kształcenia kadr dla różnych instytucji państwowych i pomocowych w obszarze życia małżeńskiego i rodzinnego. Dodała również, że politykę rodzinną należy postrzegać nie tylko w kontekście kryzysów, ale przede wszystkim jako pozytywne projektowanie na przyszłość.
W związku z przywróceniem dyscypliny nauki o rodzinie oraz ustanowieniem dziedziny nauk o rodzinie, przedstawiciele siedmiu ośrodków akademickich z całego kraju zastanawiali się, w jaki sposób sprostać wyzwaniom nowej rzeczywistości oraz co uczynić, by studia nad rodziną były atrakcyjne dla studentów, a jednocześnie pomocne w wielorakiej posłudze i wsparciu małżeństw i rodzin na płaszczyźnie życia społecznego, publicznego i prywatnego. Podkreślano potrzebę zachowania interdyscyplinarności nauk o rodzinie, a jednocześnie konieczność budowania ich na integralnej, personalistycznej wizji człowieka, związanej z prawem naturalnym i chrześcijańskimi fundamentami cywilizacji zachodniej.
Swoje wystąpienia w czasie obrad zaprezentowali: dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ i Rektor Akademii Zamojskiej (Po co nauki o rodzinie? Aspekt filozoficzny); ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US (Nauki o rodzinie czy studia nad rodziną? Od dziedziny i dyscypliny nauki do kierunku studiów); prof. dr hab. Elżbieta Osewska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego (Nauki o rodzinie – szanse i perspektywy rozwoju dyscypliny naukowej i dziedziny nauki); ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, prof. KUL (Nauki o rodzinie – inspiracje dla dyscypliny w dokumentach Stolicy Apostolskiej); ks. dr hab. Andrzej Pryba, prof. UAM (Tożsamość badawcza teologii w dziedzinie nauki o rodzinie); ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski (Historii nauk o rodzinie w Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie); ks. dr hab. Zdzisław Struzik (Aksjologiczna podstawa programu wychowawczego na poziomie szkoły podstawowej i średniej); dr Monika Gwóźdź (Nauki o rodzinie w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość).
Ostatnim punktem była dyskusja panelowa z udziałem wszystkich prelegentów, prowadzona przez ks. dr. Wojciecha Kućkę, prodziekana Wydziału Studiów nad Rodziną. Na temat nowych perspektyw pracy dla absolwentów nauk o rodzinie głos zabrał ks. prof. dr hab. Józef Stala, promując także działalność Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego oraz podejmując zagadnienie przyszłości dziedziny nauk o rodzinie w Radzie Doskonałości Naukowej. Wyrażono nadzieję na kontynuowanie współpracy i konieczność konsolidowania ośrodków nauk o rodzinie w kraju i za granicą, szczególnie w trosce o przekazywanie integralnej antropologii oraz kształtowanie właściwych kompetencji osób towarzyszących rodzinom i wspierającym je na różnych płaszczyznach.
ks. Wojciech Kućko