Przejdź do treści

Pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego związani z Wydziałem Nauk o Rodzinie w strukturach stowarzyszenia penitencjarnego „PATRONAT”

20 maja 2023 r. w siedzibie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat”
w Warszawie odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia. W trakcie zebrania ustępujący zarząd przedstawił sprawozdania finansowe i merytoryczne z działalności Oddziałów „Patronatu” (Zielona Góra, Białystok Piaseczno, Warszawa) za okres 2019-2023. Po wysłuchaniu informacji i dyskusji nad sprawozdaniami zebrani udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi

Ks. Prof. Jan Niewęgłowski, prezes ustępującego Zarządu podziękował zarządowi, komisji rewizyjnej oraz wszystkim zaangażowanym w działalność Stowarzyszenia w minionym okresie za okazane wsparcie. W drugiej części zebrania dokonano wyboru nowego Zarządu oraz poszczególnych organów Stowarzyszenia. W wyniku głosowania, po ukonstytuowaniu, na czele Zarządu Głównego stanęła dr hab. Irena Pospiszyl, prof. APS – Prezes Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat.

W skład Prezydium nowego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Penitencjarnego ‘’Patronat’’ zostali wybrani :

Z-ca Prezesa –  mgr Michał Stańczuk

Przewodniczącym Rady Głównej został dr Marek Kulesza zaś Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej dr Konrad Wierzbicki .

Po wyborach dr hab. Irena Pospiszyl, prof. APS, prezes Stowarzyszenia w imieniu zarządu podziękowała za zaufanie i zwróciła się do zebranych z prośbą o zaangażowanie w podejmowanych przez Stowarzyszenie działaniach.

Stowarzyszenie Penitencjarne ,,Patronat” jest organizacją społeczną, której nadrzędnym zadaniem jest niesienie różnorakich form pomocy osobom pozbawionym wolności, a zatem przebywającym w zakładach karnych, aresztach śledczych, jak i zwalnianym z zakładów karnych oraz ich rodzinom. Na przestrzeni ponad stuletniej działalności pod wpływem zmian i przeobrażeń ustrojowych, jak i obserwowanych zmieniających się potrzeb skazanych i ich rodzin zmieniał się charakter i sposób działania omawianej instytucji, jednak cel zawsze pozostawał i pozostaje ten sam: pomoc tym, którzy znaleźli się na marginesie wykluczenia społecznego, bez wsparcia i pomocy ze strony innych, oraz tym, którym grozi wykluczenie społeczne. Historia powstawania i ewaluowania Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat” jest bardzo ciekawa. Powstanie „Patronatu” datowane jest na rok 1909, kiedy to po wniesieniu wniosku przez grupę warszawskich adwokatów: J. Sokołowskiego, L. Supińskiego oraz doktorową Ciechomską zostało zatwierdzone Towarzystwo Opieki nad Wychodzącymi z Więzienia „Patronat”. Wówczas działalność z terenu Warszawy przeniosła się na całe Królestwo Polskie. Fakt zarejestrowania był tylko potwierdzeniem i uprawomocnieniem prowadzonej od wielu lat pracy na rzecz więźniów i byłych skazanych oraz ich najbliższych. Na przestrzeni dekad funkcjonowania Stowarzyszenia w jego działalność włączali się przedstawicieli arystokracji,  stanu duchownego oraz świata nauki.

Życzymy Zarządowi powodzenia i sukcesów w dalszej działalności.