Przejdź do treści

„Rodzina – Praca – Zdrowie. Aktualne wyzwania dla Polski i Europy”

„Rodzina – Praca – Zdrowie. Aktualne wyzwania dla Polski i Europy” – pod takim hasłem 3 czerwca 2023 r., w Auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja naukowa. Wydarzenie, które wpisuje się w cykl inicjatyw podejmowanych przez Wydział Studiów nad Rodziną UKSW na rzecz rodziny, wychowania, kształtowania społecznych postaw wśród dzieci i młodzieży, otworzył ks. prof. Mieczysław Ozorowski – Dziekan WRS UKSW.

Następnie mgr Michał Stańczuk odczytał list dr hab. Anny Fidelus, prof. UKSW, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, skierowany do uczestników i organizatorów konferencji.

Sesję plenarną uświetniły następujące wystąpienia:

– Idea zrównoważenia rozumiana jako zasada „złotego środka”postulatem etycznymi moralnym rozwoju rodziny ludzkiej – ks. dr hab. Stanisław Biały prof. ucz. UKSW;

– Model polityki europejskiej wspierający działania rządu i społeczeństwa na rzecz zdrowia – ks. dr hab. Stanisław Strękowski, prof. ucz. UKSW;

– Rodzinny doradca zdrowotny– nowa propozycja specjalistycznego poradnictwa dla rodzin – Ewa Parzyszek, EDUResearch Polska;

– Sygnalizator Plus – koncepcja badania funkcjonowania zawodowego osób w wieku emerytalnymi przed emerytalnym w kontekście przedłużania aktywności zawodowej – dr Marek Kulesza, WSR UKSW, Prezes Fundacji POPIERAM RODZINĘ;

– EDU TRUMPO – umiejętności poznawcze starszych pracowników w kontekście ich funkcjonowania między rodziną i pracą – dr Marta Kulesza, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Warszawa.

Uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do dyskusji wokół tematu przewodniego konferencji. W dyskusji panelowej, którą poprowadził ks. prof. Mieczysław Ozorowski – Dziekan WRS UKSW udział wzięli: dr Konrad Wierzbicki z WNP UKSW, dr Marek Kulesza z WSR UKSW oraz dr Leszek Buller, Dyrektor Centrum Projektów Europejskich.

Dr Konrad Wierzbicki z WNP UKSW, zwrócił uwagę na aktualne problemy związane z funkcjonowaniem rodziny we współczesnym świecie, wynikające z aktywności określonych środowisk, w propozycji postrzegania rodziny jako instytucji społecznej, którą należy formować według założeń pomijających jej chrześcijańskie korzenie. Narzucanie rodzinie niebezpiecznej ideologii, określonego modelu, sprzecznego z jej rolą i misją, według dr. Wierzbickiego może prowadzić do fragmentaryzacji rodziny, osłabienia roli rodziców, w zakresie, kształtowania właściwych systemów wartości wśród dzieci i młodzieży.

Natomiast dr Marek Kulesza z WSR UKSW, nawiązując do aktualnych obszarów problemowych, zwrócił uwagę na istotę systemowych rozwiązań ukierunkowanych na wsparcie, które w pierwszej kolejności powinno być poprzedzone identyfikacją potrzeb, a także możliwości rodzin. Działalność pomocowa w tym zakresie powinna odbywać się w oparciu o dostępne metody i środki stanowiące wsparcie w pokonywaniu kryzysu w rodzinie, pozwalające na aktywizację jej członków, w sferze poznawczej oraz emocjonalno-motywacyjnej. Dr Kulesza zwrócił również uwagę na fakt starzenia się społeczeństwa, które stawia wiele wyzwań zarówno na gruncie polityki krajowej, jak i rynku pracy.

Dr Leszek Buller, Dyrektor Centrum Projektów Europejskich, zwracając uwagę na główne potrzeby polskiej rodziny podkreślił, że odgrywa ona istotną rolę w życiu każdego człowieka. Rodzina jako pierwsze środowisko naturalne oddziałuje na jednostkę najdłużej i pozostawia w niej najgłębsze ślady. W rodzinie tworzą się pierwsze więzi, to od niej zależy późniejsze postępowanie danego człowieka, rozumienie otaczającej go rzeczywistości i zasad postępowania społecznego.

W podsumowaniu konferencji ks. prof. Mieczysław Ozorowski – Dziekan WRS UKSW, nawiązał do potrzeby kontynuacji społecznej dyskusji na temat sytuacji współczesnej rodziny, poszukiwania odpowiedzi na pytanie o jej kondycję.

W czasie trwania konferencji zaprezentowano wiele ciekawych rozważań teoretycznych i praktycznych dotyczących problematyki rodziny oraz działań pomocowych w obszarze specjalistycznego poradnictwa, koncepcji pozwalających na przedłużanie aktywności społeczno-zawodowej, czy dobrostanu, który poza korzyściami zdrowotnymi przynosi wiele innych. Ks. prof. Mieczysław Ozorowski zwrócił uwagę, że konferencja bez wątpienia spełniła swój cel, stała się bowiem dla uczestników ważnym głosem w debacie o kierunkach zmian i wyzwaniach w środowisku rodzinnym. Zwrócono również uwagę na potrzebę budowania pozytywnego wizerunku rodziny i małżeństwa, wskazanie najpilniejszych obszarów, które z punktu widzenia potrzeb tej naturalnej komórki społecznej trzeba wspierać, zwłaszcza w ramach szeroko rozumianej współpracy między organizacjami i środowiskami, działającymi na rzecz dobra rodzin.

W wydarzeniu uczestniczyli studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz członkowie Koła Naukowego Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej UKSW.

Głównymi organizatorami Konferencji byli: ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dr Marek Kulesza i mgr Michał Stańczuk.