Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Koło Pedagogiki Resocjalizacyjnej Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Gospodarki Regionalnej w Józefowie, Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Zakład Psychologii Dewiacji Instytutu stosowanych Nauk i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Zarząd Główny Stowarzyszenia Penitencjarnego „Patronat” zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnym sympozjum dotyczącym różnych doświadczeń praktyków w pracy resocjalizacyjnej, które odbędzie się dnia 4 grudnia 2023 r. w godzinach 9:00-15:00.
Wielu prowadzi ciekawe, nowatorskie i skuteczne metody pracy z osobami przejawiającymi problemy adaptacyjne, zarówno w instytucjach resocjalizacyjnych, jak i w środowisku otwartym; metody będące efektem wieloletnich osobistych doświadczeń, poszukiwań i modyfikacji, mających na celu poprawę skuteczności oddziaływań korekcyjnych. Warto się nimi podzielić ze środowiskiem akademickim. Zależy nam na projektach autorskich, obejmujących wszelkie formy pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi – diagnozowanymi jako nieprzystosowane społecznie lub zagrożone nieprzystosowaniem. W szczególności zaś:
- indywidualne programy oddziaływań;
- formy pracy grupowej;
- programy terapeutyczne;
- współpraca ze środowiskiem otwartym lub na rzecz środowiska z udziałem osób nieprzystosowanych społecznie;
- specyficzne programy pracy, np. z osobami uzależnionymi, agresywnymi itp.;
- wolontariat, programy survivalowe, paramilitarne, informatyczne, ekologiczne itp.;
- duszpasterstwo więzienne.
Zaproszenie kierujemy do wszystkich osób zajmujących się zawodowo pracą resocjalizacyjną i psychokorekcyjną, do pedagogów, wychowawców, pracowników służby więziennej, psychologów, pracowników socjalnych, funkcjonariuszy, którzy zachcieliby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem ze środowiskiem akademickim, zarówno studentami, jak i nauczycielami akademickimi. Jesteśmy głęboko przekonani, że tylko połączenie wspólnych doświadczeń może przynieść pozytywne efekty pracy w tak trudnym środowisku.
Wykład inaugurujący poprowadzi dr Maria Gordon, która jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii. W przeszłości była psychologiem penitencjarnym w zakładzie karnym dla młodocianych i w oddziale terapeutycznym dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi. Przez prawie 10 lat pracowała w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej, gdzie zajmowała się organizacją i nadzorem merytorycznym nad wykonywaniem kary wobec osób niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie oraz skazanych kobiet, a ponadto szkoleniem kadry penitencjarnej. Potem, do końca 2015 r., pracowała w oddziale psychiatrii sądowej Szpitala Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie. Jest biegłym sądowym rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Od 2002 r. przez osiem lat prowadziła seminarium magisterskie „Psychologia w procesie karnym” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i kierowała przygotowaniem około stu prac magisterskich. Aktualnie jest wykładowcą psychologii penitencjarnej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz prowadzi zajęcia z psychologii sądowej i penitencjarnej na studiach podyplomowych.
Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w czasopismach naukowych i pracach monograficznych, m.in. na temat podkultury więziennej, psychologicznej diagnozy klinicznej, postępowania ze skazanymi niepełnosprawnymi psychicznie, niepełnosprawnymi fizycznie, skazanymi kobietami, jak również na temat psychologicznych mechanizmów zachowania sprawców przestępstw o charakterze agresywnym i przestępców seksualnych.
Konferencja odbędzie się formule hybrydowej. Oznacza to, że część uczestników:
- weźmie czynny udział osobiście w siedzibie UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Aula Schumana w bud. 21, ul. Wóycickiego 1/3, 01-938 Warszawa;
- weźmie bierny udział jako Obserwator (transmisja obrad Konferencji za pomocą kanału Uczelni na YouTube) – bez możliwości wystąpienia.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Wydawane będą certyfikaty.
Rejestracja do dnia 23 listopada 2023 r. Formularz rejestracyjny: https://docs.google.com/forms/d/14JNpPrwBS_54sbTCDxCGx3_gVxvf1V_1CZ5aY7zaevw/viewform?edit_requested=true
Organizatorzy konferencji: dr hab. Anna Fidelus prof. ucz.; mgr Michał Stańczuk.
Zapraszamy!