Przejdź do treści

Wystawa o Stanisławie Leszczyńskiej na Wydziale Studiów nad Rodziną

W dniu 11 czerwca 2024 r. na Wydziale Studiów nad Rodziną odbyła się uroczystość otwarcia wystawy o Stanisławie Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz, kandydatce na ołtarze. Miało to miejsce w na kampusie Wóycickiego 1/3 UKSW, budynek 23, pierwsze piętro. Brali w niej udział: ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną; ks. prof. ucz. dr hab. Stanisław Biały, dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie; ks. prof. ucz. dr hab. Dariusz Pater; mgr Marlena Herdyna z Dziekanatu WSR oraz liczni studenci. 

Ekspozycja opowiada historię życia i dzieła Stanisławy Leszczyńskiej, która będąc w Auschwitz więźniarką i położną, przyjmowała na świat dzieci i starała się je za wszelka cenę ocalić. „Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć!”.

Ekspozycja składa się z 15 tablic, przedstawiających zdjęcia i dokumenty z: archiwum rodzinnego; Państwowego Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu; Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz będące w domenie publicznej.  

Wystawa została zaprezentowana na Wydziale Studiów nad Rodziną, bowiem postać Stanisławy Leszczyńskiej wpisuje się w misję i działalność Wydziału oraz Instytutu Nauk o Rodzinie. Przesłanie ekspozycji można streścić w zdaniach: „Możesz być wcieleniem człowieczeństwa nawet w nieludzkim świecie. Zawsze swoją postawą możesz dać ludziom argumenty do wiary w zwycięstwo godności człowieka. Każde miejsce jest dobre, by pomagać w macierzyństwie”. 

Dziękujemy serdecznie STOWARZYSZENIU PAMIĘCI POŁOŻNEJ STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ, które użyczyło powyższe dokumenty zdjęciowe oraz prawo do zorganizowania ekspozycji, w szczególności zaś Pani Marioli Sienkiewicz.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która jest dostępna w dniach 8-13 czerwca 2024 r.