Przekazujemy zaproszenie na konferencję w Kownie, Litwa, w dniach 21-22 listopada 2024 r. do rozpropagowania na Wydziałach.
Z przyjemnością zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń na konferencję Intermedialność w Komunikacji: Tłumaczenie, Media, Dyskurs, która odbędzie się w Kownie, Litwa, w dniach 21-22 listopada 2024 r.
Głównym celem konferencji jest zgromadzenie badaczy, naukowców oraz ekspertów w celu zaprezentowania najnowszych wyników badań, pomysłów, osiągnięć i zastosowań we wszystkich dziedzinach związanych z Komunikacją, Mediami i Dyskursem. Koncepcja konferencji zakłada stworzenie unikalnej platformy do interdyscyplinarnych dyskusji naukowych, nawiązywania kontaktów oraz inicjowania badań na poniższe tematy:
- Lingwistyka
- Tłumaczenie
- Komunikacja audiowizualna
- Muzyka i dźwięk
- Komunikacja międzykulturowa
- Media i komunikacja
- Dyskurs, społeczności, płeć, wpływ na społeczeństwo
- Siła sieci informacyjnych
Z wielkim zaszczytem ogłaszamy głównych mówców konferencji:
- Arnold Enklaar zaprezentuje wprowadzenie do interpretacyjnego podejścia do kultury, które traktuje kultury jako różnorodne „światy znaczeń”. Arnold Enklaar studiował filologię klasyczną i archeologię w Lejdzie (Holandia), pracował w Egipcie, gdzie doznał szoku kulturowego, i napisał książkę o kulturze holenderskiej. Obecnie wykłada zarządzanie międzykulturowe na Uniwersytecie w Twente (Holandia) i bada różnice kulturowe w Europie.
- Prof. Dr. Sara Cotelli Kureth przedstawi prezentację na temat rozwoju umiejętności korzystania ze sztucznej inteligencji wśród uczniów i nauczycieli języków obcych. Prof. Kureth jest kierownikiem Centrum Językowego na Uniwersytecie Neuchâtel i członkiem projektu „Cyfrowa alfabetyzacja w kontekstach uniwersyteckich”. Przez kilka lat eksperymentowała z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swoich zajęciach i centrum językowym, realizując wiele projektów badawczo-dydaktycznych w tym zakresie.
- Prof. Sari Pöyhönen wygłosi prezentację pt. „Od przesłuchania azylowego do przedstawienia teatralnego – resemiotyzacja jako narzędzie do zrozumienia instytucjonalnej podejrzliwości”. Prof. Pöyhönen, z Uniwersytetu w Jyväskylä (Finlandia), specjalizuje się w lingwistyce stosowanej, koncentrując się na języku, tożsamości, mniejszościach, prawach językowych, migracji, azylu i osiedlaniu się oraz politykach edukacyjnych dla dorosłych migrantów. Kierowała wieloma interdyscyplinarnymi projektami badawczymi łączącymi badania artystyczne z etnografią lingwistyczną, m.in. Jag bor i Oravais (życie codzienne dorosłych i nieletnich bez opieki ubiegających się o azyl w szwedzkojęzycznej Ostrobotni, 2015-2018), Toinen koti – Inny dom (projekt teatralny oparty w Fińskim Teatrze Narodowym, 2016-2018), Rajojen yli – Przekraczanie granic (praktyki artystyczne związane z narracją o przynależności, 2017-2021) oraz Medspråk (wybory językowe i obywatelstwo językowe osób ubiegających się o azyl i uchodźców potrzebujących ochrony czasowej, mieszkających w szwedzkojęzycznej Finlandii, 2023-2024).
W programie konferencji przewidziano sesje specjalne, prezentacje prac dyplomowych, prezentacje plakatowe orazprezentacje ustne.
Autorzy są zaproszeni do nadsyłania pełnych artykułów zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi na stronie czasopisma Kalbų studijos // Studies about Languages: http://www.kalbos.ktu.lt.
Więcej informacji oraz aktualizacje dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronie konferencji: https://icconference.ktu.edu/ oraz na naszym Facebooku.
Bylibyśmy wdzięczni, gdyby mogli Państwo przekazać niniejsze zaproszenie swoim współpracownikom i afiliacjom.
Będzie nam niezmiernie miło spotkać Państwa na konferencji!
Komitet Organizacyjny Konferencji