Instytut Papieża Jana Pawła II we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wydał 35 tom z serii „Rozprawy i Monografie”, pod redakcją naukową ks. dr. Wojciecha Kućki z Wydziału Studiów nad Rodziną, zatytułowany: „Nauki o rodzinie. Szanse i wyzwania dziedziny i dyscypliny naukowej”
Publikacja jest próbą odpowiedzi na pytanie o tożsamość, stan badań i aktualne wyzwania dziedziny i dyscypliny nauk o rodzinie w Polsce, ustanowionej w 2022 roku decyzją ówczesnego Ministra Edukacji i Nauki.
Artykuły zostały zgrupowane w dwóch częściach. W pierwszej znajdują się teksty poświęcone historii starań o utworzenie nowej dyscypliny i dziedziny naukowej, szansom i perspektywom ich rozwoju, wkładowi nauk teologicznych i nauczania Kościoła w dyscyplinę, a także obecnym wyzwaniom metodologicznym, jakie stoją przed nową dyscypliną. Kwestie te w swoich artykułach podjęli: prof. dr hab. Elżbieta Osewska; ks. dr hab. Mirosław Brzeziński, prof. KUL; ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski.
Druga część prezentuje wybrane wyniki badań szczegółowych, prowadzonych w ramach nauk o rodzinie, dzięki czemu możliwe jest dostrzeżenie zarówno aktualności, jak i potrzeby uprawiania tych nauk dla dobra akademickiego, społecznego i duchowego naszych czasów. Zamieszczone tu teksty koncentrują się wokół takich zagadnień, jak: odpowiedzialność za wychowanie do wartości w rodzinie, współczesne zagrożenia funkcjonowania rodziny (przemoc w rodzinie, wyzwania związane z cyfryzacją, uzależnienia od substancji psychoaktywnych). Tematy te poruszyli w swoich artykułach: ks. dr hab. Zdzisław Struzik, em. prof. UKSW; dr Monika Gwóźdź (UŚ), dr hab. Zbigniew Kazimierz Mikołajczyk, prof. UKSW; dr Izabela Gątarek (UKSW) oraz ks. dr hab. Dariusz Henryk Pater, prof. UKSW.
Publikacja może być przyczynkiem do dalszych badań nad tożsamością nauk o rodzinie, jak również inspiracją dla wielu badaczy do dialogu i rozwoju tej ważnej gałęzi współczesnej nauki, docenionej przez powrót na listę dyscyplin naukowych w Polsce.
Publikację w wersji drukowanej można nabyć w sklepie internetowym Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie.
Słowo wstępne do publikacji, napisane przez ks. dr. Wojciecha Kućkę, można znaleźć na stronie: https://www.researchgate.net/publication/386214980_Slowo_wstepne.