Przejdź do treści

Sprawozdanie z IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w 50. rocznicę nauk o rodzinie w ATK i UKSW w Warszawie

Sprawozdanie z IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w 50. rocznicę nauk o rodzinie w ATK i UKSW w Warszawie „Miłość i seksualność po rewolucji obyczajowej 1968 r. Jak przezwyciężyć kryzys?”, Warszawa, 10 kwietnia 2025 r. – Aula Schumana, bud. 21, UKSW

W dniu 10 kwietnia 2025 r. w murach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa poświęcona refleksji nad miłością i seksualnością w kontekście przemian, jakie zaszły po rewolucji obyczajowej 1968 r. Wydarzenie zorganizowano w formule hybrydowej, co pozwoliło na szeroki udział prelegentów i uczestników z różnych ośrodków naukowych w Polsce.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała dr hab. Anna Fidelus, prof. UKSW, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia. W swoim wystąpieniu Pani Rektor podkreśliła wagę kontynuacji nauk o rodzinie w UKSW i ich interdyscyplinarnego charakteru, który pozwala lepiej rozumieć współczesne przemiany obyczajowe i związane z nimi wyzwania dla wychowania, duszpasterstwa i życia społecznego. „Miłość i seksualność nie są tematami zamkniętymi w sferze prywatnej – są one odbiciem kondycji kulturowej i duchowej człowieka współczesnego” – zaznaczyła.

W kolejnych panelach konferencyjnych uczestnicy mieli okazję wysłuchać bogatego spektrum wystąpień:

Panel I – Rewolucja seksualna z różnych perspektyw – ukazał wpływ kultury tymczasowości, rozpad tradycyjnych kategorii rozumu, rozwój cyfrowych przemian i wyzwań, przed jakimi stoi młode pokolenie w zakresie seksualności i relacji międzyludzkich. Prelegenci reprezentowali m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicz w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Polskie Towarzystwo Familiologiczne.

Panel II – Człowiek i seksualność po rewolucji obyczajowej – poświęcony został antropologicznym i pedagogicznym aspektom seksualności oraz wpływowi przemian kulturowych na edukację, duchowość i wychowanie. Szczególnie ciekawym tematem była prezentacja dotycząca „kohabitacji wielogatunkowej” jako nowego zjawiska w postrzeganiu relacji i wspólnoty domowej.

Panel III – Rewolucja seksualna a zdrowie człowieka – koncentrował się na zagadnieniach związanych z płodnością, edukacją zdrowotną, rozwojem płciowym, a także odpowiedzialnością dorosłych w przekazywaniu wartości i wiedzy seksualnej młodemu pokoleniu. Prelekcje wygłosili przedstawiciele UKSW, Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także praktycy programu Teen Star.

Konferencja zakończyła się wystąpieniem ks. dr. hab. Stanisława Białego, prof. UKSW, Dyrektora Instytutu Nauk o Rodzinie, który podziękował wszystkim uczestnikom i wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę w ramach nauk o rodzinie. Podkreślił również, że jubileusz 50-lecia tych nauk w ATK i UKSW stanowi ważny moment do refleksji nad ich przyszłością i misją wobec współczesnych kryzysów.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • Pani Prorektor dr hab. Anny Fidelus, prof. UKSW – za wsparcie i obecność,
  • mgr. Michała Stańczuka – współorganizatora wydarzenia,
  • Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie i jego Dyrektora ks. dr. Sławomira Jeziorskiego,
  • Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej,
  • wszystkich prelegentów i moderatorów z UKSW, KUL, UAM, UMK, UPJPII, UR, UMCS i innych ośrodków naukowych,
  • ks. dr. Dariusza Tułowieckiego – za dokumentację fotograficzną,
  • Wydziałowej Rady Studentów WSR UKSW – za zaangażowanie i pomoc organizacyjną.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom – zarówno tym obecnym stacjonarnie, jak i zdalnie – za wspólną, żywą i inspirującą przestrzeń naukowej refleksji.

Do zobaczenia na V konferencji w 2026 roku!

Michał Stańczuk