Procedura dyplomowania – magisterium
Podanie o zatwierdzenie tematu pracy magisterskiej
Instrukcja archiwizacji prac dyplomowych w Archiwum Prac Dyplomowych
Link: https://apd.uksw.edu.pl/
UWAGA ! Student w miejscu OPIS wpisuje tytuł pracy dyplomowej.
Plik z pracą dyplomową umieszczony w systemie APD UKSW musi być nazwany wg schematu: WSR-nr albumu-MGR.
Warunkiem umieszczenia pliku z treścią pracy dyplomowej w bazie APD jest złożenie oświadczenia studenta o autorstwie pracy oraz o udzieleniu licencji niewyłącznej do rozpowszechniania jego pracy poprzez publiczne udostępnianie jej w miejscu, w którym praca jest przechowywana w uczelni. Wzór oświadczenia studenta zawiera załącznik nr 2.
Warunkiem kontynuowania postępowania o nadanie tytułu zawodowego jest złożenie oświadczenia promotora o spełnieniu warunków do przedstawienia tej pracy w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego, według wzoru określonego w załączniku nr 3.
Oświadczenia to składa się w formie elektronicznej w APD.
Prace dyplomowe przechowywane są w formie elektronicznej i administrowane w zakresie danych tam zawartych, przez Centrum Systemów Informatycznych Uniwersytetu.
Informacje dla studentów ostatniego roku studiów
Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia oraz I stopnia są zobowiązani złożyć pracę dyplomową* do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych w semestrze letnim ostatniego roku studiów.
Praca dyplomowa jest składana w wersji elektronicznej poprzez archiwizację w systemie APD.
Dziekanat uznaje pracę za „złożoną” i przekazuje do dalszego procedowania po zatwierdzeniu jej w APD przez promotora tj. na kroku 4 – status promotor i recenzent mają wpisać recenzję.
Dziekan, na wniosek kierującego pracą lub na wniosek studenta, może przesunąć termin złożenia pracy dyplomowej w razie długotrwałej choroby studenta lub z innych przyczyn (np. czasowy brak dostępu do materiałów źródłowych). Termin złożenia pracy nie może być przesunięty na później niż do 30 września ostatniego roku studiów.
Podanie o przedłużenie terminu złożenia pracy dyplomowej musi być zaopiniowane przez promotora i należy je złożyć do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych. Podanie należy złożyć w Dziekanacie WSR uzupełnione o podpis promotora.
Podsumowanie procedury:
1. student wprowadza do APD streszczenie, opis, słowa kluczowe oraz tytuł pracy w j. angielskim;
2. student składa oświadczenie (tylko w systemie APD);
3. student zapisuje dane pracy i przechodzi do kroku „dodawanie plików”;
4. student przesyła do APD pracę w pdf i przekazuje do zatwierdzenia przez opiekuna (promotora); Plik z pracą dyplomową umieszczony w systemie APD UKSW musi być nazwany wg schematu: WSR-nr albumu-MGR. (Proszę nie umieszczać logo UKSW w swojej pracy, użycie logo każdorazowo wymaga zgody Władz Uczelni). Stronę tytułową pracy dyplomowej opracowuje się wg wzoru (pobierz);
5. promotor składa oświadczenie (tylko w systemie APD) i akceptuje raport JSA (otwiera, zatwierdza i wysyła pocztą elektroniczną do dziekanatu) oraz zatwierdza pracę w APD;
6. promotor oraz recenzent uzupełniają treść recenzji i ocenę pracy oraz zatwierdzają ją elektronicznie. Po wgraniu i zarchiwizowaniu w systemie APD pracy dyplomowej (status R w APD).
7. Dziekanat w APD uzupełnia dzień i godzinę egzaminu (APD – Moje APD – informacja o pracy).
____________________
I. Studenci, którzy złożyli pracę dyplomową do obrony (APD), zaliczyli wszystkie przedmioty i
posiadają komplet wpisów w USOSwebie, składają niezbędne dokumenty w Dziekanacie najpóźniej 7 dni przed obroną.
Student przekazuje do Dziekanatu:
o Kartę Pracy Dyplomowej (pdf, która musi być własnoręcznie podpisana przez Studenta (wydruku w/w dokumentu dokonuje się po zarchiwizowaniu w APD) (generowane z APD);
o Wniosek o powołanie komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu (generowane z APD);
o Raport z badania pracy APD ogólny 3 strony (generowane z APD);
o Wniosek o przeprowadzenie egzaminu dyplomowego (generowane z USOS – dla studentów – podania);
o Tezy w 3 egzemplarzach.
o Życiorys zawodowy studenta (do suplementu; generowany ze strony www.wsr.uksw.edu.pl – studenci-wzory podań)
Egzamin dyplomowy
Zgodnie z Załącznikiem do Uchwały Nr 30/2023 Senatu UKSW w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2023 r. „Regulamin studiów w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie” egzamin dyplomowy przebiega w następujący sposób:
VIII. EGZAMIN DYPLOMOWY
§ 45.
- Egzaminami dyplomowymi są: egzamin magisterski, egzamin licencjacki, egzamin inżynierski i egzamin licencjacki kanoniczny.
- Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
- uzyskanie zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyk przewidzianych w programie studiów;
- uzyskanie w systemie akumulacji i przenoszenia osiągnięć studenta co najmniej 180 ECTS (na studiach sześciosemestralnych) lub 210 punktów ECTS (na studiach siedmiosemestralnych) lub od 90 do 150 punktów ECTS na studiach drugiego stopnia albo uzyskanie w tym systemie co najmniej 300 punktów ECTS na jednolitych studiach magisterskich;
- uzyskanie dwóch pozytywnych recenzji z pracy dyplomowej i pozytywne jej zweryfikowanie w programie antyplagiatowym, o ile przewiduje ją program studiów;
- dokonanie przez studenta rozliczeń i spełnienia wszystkich obowiązków potwierdzonych na karcie obiegowej.
- Egzamin dyplomowy odbywa się przed trzyosobową komisją powołaną przez dziekana, w skład której wchodzą: przewodniczący, promotor i recenzent lub inny egzaminator. Z urzędu egzaminowi przewodniczy: dziekan, prodziekan, kierownik kierunku albo upoważniony przez dziekana nauczyciel akademicki mający tytuł naukowy lub stopień naukowy.
- Egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie krótszym niż siedem dni oraz nie dłuższym niż trzy miesiące od daty złożenia pracy dyplomowej. W przypadku gdy program studiów nie przewiduje pracy dyplomowej, egzamin dyplomowy powinien odbyć się w terminie nie krótszym niż siedem dni oraz nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia ostatnich zajęć w ostatnim semestrze studiów.
- Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu egzaminu licencjackiego kanonicznego określa dziekan właściwego Wydziału.
- Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu i ustalenia wyniku egzaminu dyplomowego na kierunku, na którym obowiązują w tym zakresie standardy kształcenia określa dziekan właściwego Wydziału.
§ 46.
- Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym i ma charakter zamknięty dla publiczności. Na wniosek studenta lub promotora egzamin może być egzaminem otwartym. Wniosek należy złożyć, składając pracę dyplomową. Dziekan ogłasza miejsce i termin otwartego egzaminu dyplomowego, co najmniej na trzy dni przed planowanym terminem egzaminu. Uczestnicy egzaminu otwartego niebędący członkami komisji nie mogą zadawać pytań dyplomantowi oraz uczestniczyć w obradach w części niejawnej oceniającej egzamin.
- Egzamin ex universa na kierunkach, na których przewiduje go program studiów, jest elementem składowym egzaminu magisterskiego. Szczegółowe zasady dotyczące przebiegu egzaminu ex universa określa dziekan właściwego Wydziału.
- Przy ocenie egzaminu stosuje się oceny określone w § 28 ust 1.
§ 47.
- W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu dyplomowego, dziekan wyznacza drugi termin jako ostateczny, nie wcześniej niż przed upływem 4 tygodni i nie później niż po upływie 14 tygodni od daty pierwszego terminu.
- W przypadku niezłożenia egzaminu dyplomowego w drugim terminie, dziekan wydaje decyzję o skreśleniu z listy studentów.
§ 48.
- Ukończenie studiów następuje po złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem co najmniej dostatecznym.
- Prawa studenckie wygasają wraz z zakończeniem ostatniego roku studiów, z zastrzeżeniem § 18 pkt 17. W przypadku uzyskania dyplomu przed terminem zakończenia ostatniego roku, prawa studenckie wygasają z dniem złożenia egzaminu dyplomowego.
- Student po ukończeniu studiów otrzymuje na właściwym wydziale dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym odpowiednio licencjata, licencjata pielęgniarstwa, inżyniera, magistra albo magistra inżyniera lub tytułem licencjata kanonicznego.
- W ciągu 30 dni od daty złożenia tego egzaminu sporządza się i wydaje dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym wraz z suplementem i ich odpisami oraz wpisuje się dane absolwenta do księgi dyplomów.
- Warunkiem wydania dodatkowych odpisów dokumentów w tłumaczeniu na język obcy, o których mowa w ust. 4, jest wniesienie stosownej opłaty.
- Wzór dyplomu dla licencjata kanonicznego określa właściwy dziekan.
§ 49.
- Podstawę obliczenia wyniku studiów stanowią:
- średnia z toku studiów, liczona zgodnie z § 29;
- ocena egzaminu dyplomowego;
- średnia z ocen pracy dyplomowej wystawionych przez promotora i recenzenta lub recenzentów, o ile przewiduje ją program studiów.
- Wynik studiów stanowi sumę:
- 1/2 średniej wymienionej w ust. 1 pkt 1 lub odpowiednio 0,65 średniej wymienionej w ust. 1 pkt 1, jeżeli program studiów nie przewiduje pracy dyplomowej;
- 1/2 średniej ocen wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 lub odpowiednio 0,35 oceny wymienionej w ust. 1 pkt 2, jeżeli program studiów nie przewiduje pracy dyplomowej.
- W dyplomie ukończenia studiów wpisuje się wynik studiów wyrównany zgodnie z zasadą:
- do 3,30 – dostateczny;
- powyżej 3,30 do 3,80 – dostateczny plus;
- powyżej 3,80 do 4,30 – dobry;
- powyżej 4,30 do 4,70 – dobry plus;
- powyżej 4,70 – bardzo dobry.
- Wyrównanie dotyczy tylko wpisu do dyplomu; we wszystkich innych zaświadczeniach określa się rzeczywisty wynik studiów, z zaokrągleniem do dwóch miejsc po przecinku.
- Komisja egzaminacyjna może podwyższyć ocenę, o której mowa w ust. 3, o pół stopnia, jeżeli średnia ocen, o której mowa w ust. 2 pkt 2, wynosi 5, a student studiów pierwszego albo drugiego stopnia na ostatnim roku studiów lub jednolitych studiów magisterskich na dwóch ostatnich latach studiów uzyskał zaliczenia przedmiotów wyłącznie z ocenami dobrymi i bardzo dobrymi oraz w terminie do 30 września ukończył studia, a w przypadku studiów inżynierskich – do 30 kwietnia.
- Komisja egzaminacyjna sporządza protokół z przebiegu egzaminu dyplomowego według wzoru podanego w zarządzeniu Rektora.
Dalsze kroki
I. Moduł Obiegówki w USOSweb:
Po rozliczeniu programu (roku studiów) pracownik dziekanatu zleci aktywowanie Elektronicznej Karty
Obiegowej Studenta, której zatwierdzenie przez jednostki UKSW stanowi jeden z warunków dopuszczenia do obrony.
Instrukcja dla studenta dotycząca wydania obiegówki:
Logowanie do USOSweb’a. Adres serwisu: https://usosweb.uksw.edu.pl
Procedura dotycząca wydania obiegówki:
- Wydanie obiegówki – Dziekanat.
- Pytania i Odpowiedzi obiegówki uzupełnione przez Jednostki:
a. Dział Pomocy Materialnej dla Studentów,
b. Biblioteka Główna,
c. Kwestura,
d. Student,
e. Dziekanat (jeżeli takie pytanie zostało zdefiniowane). - Weryfikacja i zamknięcie obiegówki – Dziekanat.
Osoba, dla której obiegówka została wydana ma obowiązek sprawdzać stan udzielanych odpowiedzi,
i w przypadku negatywnej odpowiedzi jak najszybciej skontaktować się z jednostką, której ta
odpowiedź dotyczy.
III. Procedura rozliczania programu (roku studiów) i dopuszczenie do obrony trwa ok. 5 do 7 dni.
IV. Termin obron prac dyplomowych podawane są na stronie wydziałowej.
V. Dyplomy odbieracie Państwo osobiście w Dziekanacie. Data, od której można odebrać dyplom pojawi się w USOSwebie w kolumnie „odbiór dyplomu od”.
VI. Należność za wydanie dyplomu :
* Studenci studiów I go i II go stopnia, którzy rozpoczęli lub wznowili studia po 01.10.2019 (od roku akademickiego 2019/2020) nie wnoszą opłaty za wydanie dyplomu. W ramach kompletu student otrzymuje oryginał i dwa odpisy dyplomu oraz suplementu (Część A i B).. (podst prawna Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27.09.2018 r., które znosi opłatę za dyplom i suplement).
W/W studenci, którzy chcą uzyskać odpis dyplomu w języku angielskim lub suplementu w języku angielskim, muszą złożyć wniosek o wydanie takich dokumentów:
- jeśli wniosek zostanie złożony do dnia obrony to student nie wnosi opłaty i w ramach kompletu otrzymuje 1 odpis dyplomu i suplementu w j. polskim oraz jeden w j. obcym;
- jeśli wniosek złożony będzie w kolejnych dniach niż dzień obrony to należy uiścić należność za każdy dodatkowy egzemplarz (wysokość opłaty to 20 zł za odpis dyplomu i 20 zł za odpis suplementu w jęz. angielskim).
** Studenci studiów I go i II go stopnia, którzy rozpoczęli lub wznowili studia przed 01.10.2019 (do roku akademickiego 2019/2020) obowiązują opłaty zgodnie z zawartą umową, tj. 60 zł za wydanie dyplomu i suplementu. W ramach kompletu student otrzymuje oryginał i dwa odpisy dyplomu oraz suplementu (Część A i B).
Wnioski o wydanie dokumentów w języku angielskim
Podstawa prawna i zasady wydawania dokumentów w języku angielskim
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Stan prawny aktualny na dzień: 24.01.2024
Dz.U.2023.0.742 t.j. – Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Rozdział 2. Prowadzenie studiów
Art. 77. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Art. 77. szkol. wyższe i nauk
Dyplom ukończenia studiów
1. Absolwent studiów otrzymuje dyplom ukończenia studiów na określonym kierunku i profilu potwierdzający wykształcenie wyższe oraz tytuł zawodowy:
1) licencjata, inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie – w przypadku studiów pierwszego stopnia;
2) magistra, magistra inżyniera albo równorzędny potwierdzający wykształcenie wyższe na tym samym poziomie – w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.
2. Uczelnia wydaje absolwentowi, w terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów, dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich 2 odpisy, w tym na wniosek studenta złożony do dnia ukończenia studiów:
1) odpis dyplomu w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim albo w innym języku obcym, w którym było prowadzone kształcenie na tych studiach;
2) odpis suplementu do dyplomu w języku angielskim albo w innym języku obcym, w którym było prowadzone kształcenie na tych studiach.
2a. Uczelnia wydaje, na wniosek studenta lub absolwenta, dodatkowy odpis dyplomu ukończenia studiów lub odpis suplementu do dyplomu, w języku polskim lub w języku obcym, o którym mowa w ust. 2.
3. Wzór dyplomu zatwierdza senat.
4. W przypadku zaistnienia przyczyn:
1) wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie nadania tytułu zawodowego – organem właściwym do wznowienia postępowania jest rektor;
2) stwierdzenia nieważności dyplomu – organem właściwym do stwierdzenia nieważności jest rektor.
5. W przypadku gdy w pracy dyplomowej stanowiącej podstawę nadania tytułu zawodowego osoba ubiegająca się o ten tytuł przypisała sobie autorstwo istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu lub ustalenia naukowego, rektor, w drodze decyzji administracyjnej, stwierdza nieważność dyplomu.
ZARZĄDZENIE Nr 32/2023 Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie wysokości opłat za świadczone usługi edukacyjne oraz za wydanie dokumentów związanych z tokiem studiów i kształceniem doktorantów w roku akademickim 2023/2024
Na podstawie art. 79 ust. 1 i 2, art. 80 ust. 2 oraz art. 324 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742) oraz § 25 ust. 2 pkt 1 lit. b oraz § 105 ust. 1 i 2 oraz § 106 Statutu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – zarządza się, co następuje:
§ 11.
5) za wydanie dodatkowego odpisu dyplomu ukończenia studiów lub odpisu suplementu do dyplomu w języku obcym – 20 zł.